Trpaslíci??

Počítače a programování jsou jako národy trpaslíků, co mluví různými jazyky. Někteří z nich jsou tlumočníci, co umějí překládat z jednoho trpasličího jazyka do druhého.

Pokud jste dospělí, patrně namítnete, proč do toho tahám trpajzliky, když tam žádní nejsou. No dobře, jsou tam programy, procesy, soubory, displeje, klávesnice, čipy... a všechno to spolu komunikuje na různých vrstvách různými protokoly, čemuž my zjednodušeně budeme říkat jazyky trpaslíků.

Klávesnice a displej

Když se podíváte na displej počítače hodně zblízka, uvidíte mrňavé tečky, které se jmenují pixely. Můj displej jich má na šířku 1366 a na výšku 768. (Ne, nepočítal jsem je ručně, zeptal jsem se těch správných trpaslíků.)

Ti trpaslíci, co sedí nejblíž displeje a mají ho na starost, vůbec nepotřebujou chápat, co se na displeji zobrazuje. To chápou jiní trpaslíci, kteří těm displejovým posílají zprávy jako: "Pixel v desátém řádku a dvacátém sloupci ať je červený. 10. řádek a 21. sloupec červený. 10. řádek a 22. sloupec červený..."

Podobně to je s klávesnicí. Klávesnicoví trpaslíci jenom posílají dál zprávy, kde na klávesnici došlo ke stisknutí nebo uvolnění klávesy. Třeba: "Stisknuta 12. klávesa ve 3. řadě shora. Puštěna 12. ve 3. řadě." Aby to dávalo smysl, sedí hned vedle trpaslíci tlumočníci, kteří to překládají na písmena. Ta zmíněná klávesa je ta hned napravo od písmene "P" a když ji zmáčknu, tlumočník pro české rozkložení pošle dál "ú". Ale vy na tom tlačítku nejspíš vidíte celkem 4 symboly, "{ [ / ú". Šéf klávesnicových tlumočníků totiž může říct, "český tlumočník jde odpočívat, protože člověk si teď přeje americké rozložení klávesnice, americký tlumočníku, šup, nastup" a "12. ve 3. řadě" bude odteď překládaná na "[".

Paměť

Počítače mají mnoho různých druhů paměti. Hodně důležitý rozdíl mezi paměťmi je, jestli se její obsah ztratí, když počítač vypneme. Z RAM se ztratí, na disku vydrží. V porovnání s diskem je RAM mnohem rychlejší a tím pádem i dražší. Proto jí je v počítači míň, typicky jednotky gigabajtů RAM oproti stovkám gigabajtů disku (rok 2017).